Активізація науки навздогін суспільству

В стінах НаУКМА правники розглядали актуальні питання сучасної наукової думки щодо застосування принципів верховенства права та прав людини.

Третій рік поспіль, Студентське наукове товариство правників “Scholaris” Києво-Могилянської академії проводить в стінах університету Міжнародний науково-практичний форум “Принцип верховенства права та права людини”. Цьогоріч учасники заходу мали змогу не тільки взяти участь в гарячих дискусіях на задану тематику, але й помилуватися цвітом київських каштанів, адже конференція проводилася з тринадцятого по п’ятнадцяте травня.

Вже традиційним став формат проведення Форуму. На відміну від поширеної регламентно-доповідної практики проведення подібних заходів, організатори ставлять собі за мету створити майданчик для жвавої та плідної дискусії. В результаті, учасники отримали змогу вільно обговорити спірні питання в розумінні принципу верховенства права та в тлумаченні поняття “права людини”. Слід також зауважити, що таких питань було надзвичайно багато, зважаючи на те, що більше половини учасників приїхали до КМА з-за кордону. На конференцію, окрім учасників з України, прибули студенти та науковці із Росії, Білорусі, Польщі та Литви.

“Цього року на Форум приїхала велика кількість “титулованих” правників, – стверджує голова “Scholaris” Броніслав Тоцький. – Половина учасників конференції вже або здобула науковий ступінь, або знаходиться на фінішній прямій до його здобуття. Це дозволило максимально зберегти та підняти науковий дискурс та цінність заходу, оскільки питання розглядались справді ґрунтовно та різносторонньо”.

Принципи верховенства права та прав людини, розвинені західною науково-правовою думкою, – одні із основоположних принципів будь-якого демократичного суспільства. На пострадянських теренах вони викликають чимало дискусій. Показовою є відмінність між розумінням принципу верховенства права та прав людини в різних школах. Для прикладу, російські науковці прирівнюють верховенство права до верховенства закону, українцям та полякам притаманне ширше, ліберальне тлумачення принципу. На цій ниві виникало безліч дискусій. Учасники прагнули в обговоренні досягнути спільного розуміння цих дискусійних заплутаних понять.

Також слід відзначити зріст активності учасників в дослідженні та обговоренні актуальних політико-правових питань. Велика кількість як українських, так й іноземних науковців приділили увагу питанням податкового та адміністративного права, аналізу відповідних кодексів та законів. Обговорювалась роль громадянського суспільства та його вплив на розвиток принципів верховенства права та прав людини в окремій країні. Зокрема піднімалося питання допустимих меж протестів та можливості повстання задля забезпечення принципів прав людини та захисту демократії. Крім того жваву дискусію виклала “постать” омбудсмена. Його дійсний і можливий вплив на  захист прав людини в державі та роль у становленні та підтриманні принципу верховенства права. Обговорювалась можливість та небезпеки формування юристократії як крайньої форми втілення принципу верховенства права.

Окремої згадки заслуговує розгляд конферентами актуальних питань міжнародного гуманітарного права. Зокрема, проблему співвідношення принципу верховенства права на міжнародному рівні та забезпечення національного суверенітету піднімали фактично всі учасники секції міжнародного застосування принципів верховенства права та прав людини. Найбільше пожвавлення викликали філософсько-правові дискусії щодо меж дозволеного у застосуванні сили задля забезпечення та захисту прав людини на території іншої суверенної держави. На конкретних прикладах учасники намагалися дійти згоди в цьому неоднозначному питанні.

Цьогорічний Форум, відзначився великою увагою учасників до зв’язку та взаємодоповнення політики та права. Необхідність відповідальності та підзвітності, рівності та справедливості були основними тезами більшості учасників. Така тенденція сучасних науковців із постокомуністичних країн схиляє до думки, що дослідження та втілення принципів верховенства права та прав людини ставатимуть дедалі затребуванішими на територіях цих держав.

Опубліковано у статті. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>